Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP
WatchWarszawa Koło, ul. Deotymy 41
Start AKTUALNOŚCI Poświęcenie relikwiarium

Poświęcenie relikwiarium

Email Drukuj PDF

Szczególną formą oddawania czci świętym praktykowaną w Kościele jest kult relikwii. Znawcy przedmiotu określają początki kultu relikwii na połowę II wieku. Pierwszą formą oddawania czci relikwiom męczenników był zwyczaj nawiedzania ich grobów w dniu wspomnienia męczeńskiej śmierci. Należy zaznaczyć, że kult relikwii nigdy nie był narzucony przez Kościół. Wręcz przeciwnie – sprzeciwiano się mu. Rozwój kultu następował jednak oddolnie. Pobożność ludowa została z czasem usankcjonowana przez prawodawstwo kościelne. Z ogromną radością i wdzięcznością przyjmujemy decyzję księdza Leszka Kuźmińskiego – wieloletniego wikariusza posługującego w naszej parafii i sanktuarium – o darze, który przekazał dla naszego sanktuarium. Ten dar to relikwiarium, gdzie znajduje się prawie dwieście relikwii pierwszego stopnia oprawionych w relikwiarze, które ksiądz Leszek zbierał ponad dwadzieścia lat kapłaństwa. Obecnie podarował je sanktuarium św. Józefa na Kole, aby w miejscu, gdzie od ponad trzydziestu pięciu lat trwa nieprzerwanie całodobowa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu rozwijał się także kult relikwii, który ma funkcję służebną w odniesieniu do czci składanej Osobom Boskim. Święci wspominani przy relikwiach wskazują zawsze na Chrystusa i są dla nas wzorem do naśladowania w drodze do zbawienia. Przyjmujemy ten dar ze wzruszeniem i wdzięcznością. W związku z tym zapraszamy wszystkich parafian do uczestnictwa w okolicznościowych rekolekcjach pod hasłem: „Wszyscy zostaliśmy powołani do świętości", które w dniach 29 października – 1 listopada br. przeprowadzą w naszej parafii Ojcowie Franciszkanie z Krakowa. Momentem kulminacyjnym tych rekolekcji będzie wprowadzenie relikwii bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka – męczenników franciszkańskich z Pariacoto w Peru oraz uroczyste poświęcenie relikwiarium – daru ks. Leszka dla sanktuarium – którego dokona w niedzielę, 30 października podczas Mszy św. o godz. 13.00 Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Program rekolekcji zamieszczono w gazecie parafialnej i w gablocie przed kościołem. Można go także zabrać z ławek przy wyjściu z kościoła wraz z broszurą – „Wykaz Świętych z datą liturgicznego wspomnienia, których relikwie znajdują się w Relikwiarium Sanktuarium Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny". Jest to swoista litania do Świętych, których doczesne szczątki są obecne w naszej świątyni i którą możemy odmawiać, wzywając ich pośrednictwa.

 

Użytkownicy on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości